Instagram ve Facebook her geçen gün kendini yenilemeye devam ediyor. Dünyada ve Türkiye’de milyonlarca kullanıcısı bulunana sosyal medya platformlarından Instagram ve Facebook, hikaye(story) paylaşımlarına müzik ekleme ve müzik sözü ekleme gibi yeni özelliklerini Türkiye için de aktif hale getirdi.

Türkiye’de Instagram ve Facebook hesaplarına giren birçok kullanıcı hikâyelerde müzik ekleme özelliğini görünce büyük bir sevinç yaşadı. Yeni özellik sayesinde kullanıcılar hikayeye yerli ve yabancı birçok müziği ekleyebilecek. Instagram ve Facebook hikayelerine müzik eklemenin nasıl yapılacağını gelin birlikte görelim.

Instagram ve Facebook’da Hikayeye Müzik Ekleme

Hikayelere gelen müzik ekleme özelliği ile artık daha komik ve keyifli anlarınızı sevdiklerinizle müzik eşliğinde paylaşabileceks ve onların hoşlanmadığı müziklerle ufak şakalar yapabileceksiniz. Tüm bunları yapabilmemiz için;

-Instagram’ı açtıktan sonra galeriden herhangi bir fotoğraf ya da video seçin.

-Seçtiğiniz video ve fotoğrafı yukarı doğru kaydırın.

-Kaydırdıktan sonra karşınıza hareketli müzik simgesi gelecek. Müzik seçeneğine tıklayın. Burada istediğiniz şarkıyı ‘arama’ kısmına yazarak bulabilirsiniz.

Instagram’a Eklemek İstediğimiz Müzik Neren Geliyor?

Yeni gelen müzik ekleme özelliğinde Instagram story’e ekleyebileceğimiz tüm şarkılar Spotify’den geliyor. Instagram ile Spotify’ın ortak yürüttüğü bir işbirliği mevcut. Bundan dolayı Spotify’da yer alan tüm müzikleri seçerek hikayenize ekleyebilirsiniz. Bu hamle ile hem hikayeleri daha keyifli bir hale getirmek hem de TikTok platformu ile arasındaki rekabeti güçlendirmek istediğini belirtiyor.

Facebook Profilinde Müzik

Türkiye’deki aynı zamanda kullanıcılar Facebook profillerindeki yeni müzik alanına müzikli videolar ekleyebilecek ya da profillerinin en üstüne istedikleri şarkıyı sabitleyebilecek. Bu şekilde kendi modlarına göre istedikleri müzikleri takipçileriyle de paylaşabilecekler.

Instagram’da Şarkı Sözleri De Görülecek

Instagram  kullanıcıları yaklaşık 40 milyondan oluşan şarkı kütüphanesinden arama yaparak hikayelerinde paylaştıkları fotoğraflara ve videolara müzik ekleyebilecek. Seçilen şarkıların sözleri de sistemde mevcutsa, şarkı sözleri otomatik olarak hikayede çıkacak. Kullanıcılar ekranda beliren şarkı sözlerinin yazı stilini ise dilediği gibi sunulan seçenekler ile değiştirebilecek.

Dünyada birçok ülke tarafından kullanılan müzik ekleme özelliği artık ülkemizde de aktif hale geldiğine göre keyfini çıkartmaya başlayabilirsiniz..!